Baza wiedzy

Ogrzewanie podłogowe elektryczne, czy się opłaca?

Polak zaangażowany w budowę domu lub remont, to Polak oszczędzający. Materiały muszą kosztować mało, a jednocześnie mają być trwałe! Ale czy w budownictwie da się mieć cokolwiek solidnie i jednocześnie taniej? Na ogół nie! Jak mówi przysłowie – „chytry dwa razy traci”. Nadmierne oszczędności mszczą się po kilku latach. Czasem jednak udaje nam się zainwestować w dom mniej i nadal cieszyć się wysoką jakością. Zbadamy tę możliwość, odpowiadając jednocześnie na pytanie: ogrzewanie podłogowe elektryczne, czy się opłaca? Porównamy też jego koszt użytkowania do pomp ciepła oraz gazowego pieca kondensacyjnego.

Podłogówka – zalety

W dalszej części artykułu omówimy koszty. Zacznijmy od samej idei ogrzewania podłogowego elektrycznego. Skąd się wzięło? Co sprawiło, że niektórzy Polacy pokochali ten system już kilkanaście lat temu, a ich sympatia nie traci z czasem na wartości?

Powtarza się jeden kluczowy argument – komfort równomiernego rozchodzenia się ciepła po całym pomieszczeniu. Dlatego to ogrzewanie nazywamy „subtelnym” – jest tak dopasowane do naszych potrzeb i bezgłośne, że niezauważalne na co dzień. Po prostu nasz dom jest w sam raz ciepły: zawsze, bez sfer przegrzanych i bez krążenia wysuszonego powietrza unoszącego kurz. Oddycha się lekko, chodzi się boso.

Kolejnym atutem jest szybkość montażu elektrycznego ogrzewania na podczerwień. Znającemu temat fachowcowi rozłożenie go w pomieszczeniu nie zajmie dłużej niż kilka godzin. Ba! W całym mieszkaniu lub mniejszym dom można podłogowe ogrzewanie elektryczne zamontować i uruchomić w 1 dzień. A to oznacza oszczędność roboczogodzin i większą elastyczność w planowaniu remontu lub budowy domu. 

Same plusy, zero minusów? Nie. Nie zamierzamy nikogo czarować i zapewniać, że istnieje choćby jedna technologia pozbawiona wad. Postaramy się jednak rozprawić z tymi zarzutami, które są niesłusznie wyolbrzymiane.

Wady ogrzewania elektrycznego podłogowego

Jednym z chyba najczęściej pojawiających się zarzutów względem tej elektrycznej opcji ogrzewania jest stwierdzenie, że ma ono zły wpływ na zdrowie nóg. Prawda, jak w wielu przypadkach, okazuje się leżeć pośrodku.

Okazuje się bowiem, że faktycznie ogrzewanie podłogowe może mieć negatywny wpływ na nasze nogi (!!), ale tylko w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze zbyt wysoką temperaturą podłogi. To z kolei może mieć związek z wadliwą izolacją budynków, w których ciepło szybko się ulatnia. Jest to problem najczęściej spotykany w budownictwie tzw. starego typu.

Kolejną obawą, z którą najczęściej spotykamy się jeszcze przed zamontowaniem podłogówki w swoim domu czy mieszkaniu, jest zbyt wysoki koszt eksploatacji. Czy całościowa cena materiałów, montażu i eksploatacji jest faktycznie wysoka w ujęciu długoterminowym? Sprawdźmy.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – koszty

Przystępując do instalacji ogrzewania podłogowego elektrycznego trzeba rozważyć koszty nie tylko samych materiałów, ale także projektu i montażu. By odpowiednio dobrać rodzaj np. folii grzewczej oraz moc folii grzewczej – projekt jest niezbędny.

Przed przygotowaniem projektu ogrzewania konieczne będzie odpowiedzenie sobie na pytania:

  • jakie planujemy podłogi – panele laminowane, winylowe, deskę a może płytki?
  • czy ogrzewanie ma być jedynym ogrzewaniem w pomieszczeniu czy dodatkowym?
  • jakie jest przeznaczenie pomieszczeń, czy są suche czy wilgotne?
  • jaki jest stopień termoizolacyjności pomieszczeń?

Dobry specjalista od montażu wykona dla nas projekt na ogół bez dodatkowych kosztów. Swoją pracę wyceni zwykle w oparciu o ilość metrów kwadratowych ogrzewania do położenia. Cena montażu wynosi od 35 zł do 50 zł za metr kwadratowy folii grzewczej.  

Mając plan wiemy, ile dokładnie folii grzewczej potrzebujemy i możemy ją zamówić z dokładnością do 12,5 cm, a przypadku folii grzewczej HD-PRO nawet do jednego centymetra. Kolejne niezbędne materiały to między innymi: folia paroizolacyjna, mata izolacyjna, siatka ze stali nierdzewnej (jeśli system jest pod wylewkę), konektory czy taśma samowulkanizująca. Jak kształtują się koszty całości?

Już za 122 zł można kupić 1 m2 gotowego do montażu zestawu z uniwersalną folią grzewczą HD-G Heat Decor w opcji bez termostatu, 100 cm szerokości. Moc 80, 140 lub 220 W/m2 – to ta sama cena.  Jeśli wybieramy zestaw z termostatem, to cena wzrośnie zależnie od wybranego modelu od 60 zł do 500 zł. Ważne, by był to termostat współpracujący z czujnikiem podpodłogowym.

Całość kosztów wraz z montażem dla domu o powierzchni użytkowej 150 m2 i powierzchni grzejnej 111 mpowinna zamknąć się w przedziale 22 – 27 tys. zł brutto.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – koszt eksploatacji

Ogrzewanie podłogowe elektryczne koszty miesięczne – na podstawie całorocznych badań ilość energii zużywanej przez 1 m2 ogrzewania wynosi rocznie 38 – 57 kWh. Przy obecnej cenie prądu 0,63 zł/kWh daje to 24 – 36 zł za 1 metr kwadratowy systemu grzewczego rocznie. 

Rachunek roczny dla domu o powierzchni użytkowej 150 m2 i powierzchni grzewczej 111 m2 wyniesie zatem między 2664 zł a 3996 zł.

Na powyższą sumę wpłynie przede wszystkim termoizolacyjność budynku. Ogrzewanie nowego domu zgodnego z WT21 wyniesie mniej. W domu z nieszczelnymi oknami – zapłacimy za ciepło podłóg więcej.

Całościowy koszt ogrzewania elektrycznego – porównanie

Stojąc przed wyborem ogrzewania dobrze jest posłużyć się choćby tak prostym porównaniem jak poniżej, dla przykładowego domu o powierzchni użytkowej 150 m2 i powierzchni grzewczej 111 m2. Podane kwoty są kwotami brutto.

Porównanie kosztów ogrzewania

Dla pełnego obrazu do ogrzewania elektrycznego należy dodać indywidualny koszt c.w.u., wliczony w dwa alternatywne rozwiązania. Przyjęty koszt samego gazowego pieca kondensacyjnego to 15 000 zł brutto. W cenę instalacji z gazowym piecem kondensacyjnym nie została wliczona indywidualna cena komina.

 

Opinie o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym

Tuż obok ceny materiałów i montażu podłogówki do najczęściej wyszukiwanych haseł w internecie na ten temat bez wątpienia należy: ogrzewanie podłogowe elektryczne opinie. Wcale nas to nie dziwi – nikt z nas nie chce kupować kota w worku.

Poniżej cytujemy opinie, które nasze produkty uzyskały w serwisie Allegro i tam też można je nadal zobaczyć:

 

“najlepsza pianka pod panele jaką miałem w ręcę. Gruba, wytrzymała – nie da się jej złamać tak jak marketowych. XPS Nawet jeśli bym nie instalował ogrzewania to użyłbym jej jako podkładu pod panele. Aktualnie pozostałości po remoncie służą mi w piwnicy jako…. mata do ćwiczeń”

“Bardzo fajny wynalazek i dobre wykonanie. Słoneczko w domu.”

“Przyjemne ciepło, dobrze wykonane”

“BDB jakość. Dobrze grzeje. Jestem zadowolony.”

“Gra gitara. A w zasadzie działa cały zestaw. dobre wykonanie. prosty montaż. Polecam nawet laikowi”

“Folia 140w rozgrzewa podłogę max do 29stopni(w trybie pracy ciągłej) Tak pokazuje czujnik podklejony do folii”

“super folia”

“Kupione na próbę zdało egzamin. Działa i robi to dobrze.”

Średnia ocen: powyżej 4,9/5

Dziękujemy Allegrowiczom!

Jak widać po wielu pochlebnych recenzjach – ogrzewanie elektryczne podczerwienią jest sprawdzonym rozwiązaniem i jego użytkownicy są z niego zadowoleni. Może budzić obawy związane z cenami prądu, po analizie całości kosztów okazuje się jednak całkiem opłacalne. Korzystają na nim inwestorzy, i korzysta na nim cała Ziemia – bo przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. My rozwijamy zeroemisyjne ogrzewanie – inni zeroemisyjne źródła energii. Wspólnie zmieniamy przyszłość na zieloną!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now ButtonZADZWOŃ