Folie grzewcze

Ogrzewanie na podczerwień – koszty i opinie

Ogrzewanie na podczerwień, koszty tej inwestycji oraz opinie na jej temat to wciąż dla zbyt wielu osób zagadka. Postanowiliśmy to zmienić! Ta innowacyjna technologia zmienia w naszych domach tak wiele na lepsze.

Świadomość negatywnych skutków ogrzewania węglem rośnie z roku na rok. Świetnie! Prawdopodobnie każdy mieszkaniec Polski doświadczył smogu, który zatyka nam płuca i trafia do każdego organu ciała. Słusznie mamy go dość! Coraz więcej osób celowo ochrania siebie i swoje dzieci przed smogiem. Kupujemy oczyszczacze powietrza. Przeprowadzamy się bliżej terenów zielonych. Te rozwiązania są rozsądne, ale czy wystarczające? Zdecydowanie nie.

Co jeszcze możemy zrobić, by znacząco poprawić jakość naszego życia?

Ogrzewanie domów paliwami stałymi nieuchronnie zwiększa ilość CO2 i pyłów w powietrzu. Jest także uciążliwe dla domowników. W młodym wieku regularne „wycieczki” do kotłowni możemy uznać za pożądaną dawkę ruchu i odmierzać z satysfakcją krokomierzem. W przypadku osób starszych czy o obniżonej sprawności fizycznej to już tylko utrapienie.

Ogrzewanie na podczerwień przy zastosowaniu folii grzewczych jest natomiast systemem bezobsługowym, zatem bardzo komfortowym w codziennym użytkowaniu.

Prostota użytkowania to tylko jedna z ogromnych zalet tego nowoczesnego systemu ogrzewania budynków mieszkalnych. Zanim przejdziemy do kosztów – co jeszcze możemy wyróżnić na plus?

Ogrzewanie podczerwone – zalety

 • Łatwość instalacji ogrzewania: cały dom ma ogrzewanie gotowe w 1-2 dni!
 • Inteligentne sterowanie ogrzewaniem.
 • Zbędny staje się komin, nie dopłacamy za jego budowę i utrzymanie.
 • Zero emisji pyłów i CO2: lepsza jakość powietrza wokół domu.
 • Poprawa samopoczucia u alergików i osób chorych na astmę: ogrzewanie nie unosi kurzu i roztoczy.
 • Brak rur: większe możliwości aranżacji pomieszczeń.
 • Szybsze nagrzewanie pomieszczeń, bo nagrzewamy je całą powierzchnią podłogi.
 • Niska temperatura pracy systemu na podczerwień skutkuje większą trwałością podłóg oraz najbardziej efektywnym wykorzystaniem prądu.

Plusów wynikających z przeprowadzenia termomodernizacji w miejscu zamieszkania lub po prostu – ze zmiany rodzaju instalacji grzewczej na ogrzewanie podczerwienią – jest oczywiście dużo więcej. 

Trochę mniej mówi się o samej zasadzie działania podczerwieni – być może z obawy, że temat jest nazbyt trudny. W rzeczywistości wcale nie trzeba posiadać wykształcenia ścisłego związanego z fizyką, by zrozumieć podstawę działania promieniowania podczerwonego.

Podczerwień – działanie i zastosowanie

Zatem, na czym to polega? Z grubsza rzecz ujmując – na czerpaniu korzyści z promieni słonecznych. To właśnie Słońce było natchnieniem dla konstruktorów nowoczesnego systemu ogrzewania podczerwienią i dla naszych inżynierów. Energia cieplna, która dociera do nas w każdy słoneczny dzień, to nic innego jak fale elektromagnetyczne.

Fale te dzielimy na trzy rodzaje pod względem ich długości: promieniowanie ultrafioletowe, widzialne i podczerwone.

Z kolei samą podczerwień możemy podzielić na trzy zakresy:

 • IR-A (fale krótkie), użyteczne np. w noktowizorach;
 • IR-B (fale średnie), stosowane m.in. w światłowodach;
 • IR-C (fale długie), które doskonale sprawdzają się w ogrzewaniu domowym.

Fale? Czy nie są groźne dla człowieka? Uspokajamy – nie dość, że fale elektromagnetyczne wykorzystywane w ogrzewaniu na podczerwień nie są szkodliwe dla naszego zdrowia, to bardzo często mają na nie pozytywny wpływ.

Prozdrowotna podczerwień

Wystarczy zajrzeć do gabinetów rehabilitacyjnych – znajdziemy w nich szereg urządzeń, które m.in. mają za zadanie regenerować i odnawiać tkanki mięśniowe. Działają poprzez długotrwałe naświetlanie ciała rozgrzewającymi falami podczerwonymi. Czy to oznacza, że uprawiając intensywnie sporty szybciej zregenerujemy się w pomieszczeniu z ogrzewaniem podczerwonym? Bardzo prawdopodobne!

Szerzej o prozdrowotnych właściwościach podczerwieni pisaliśmy już w artykule „Ogrzewanie podczerwienią a zdrowie, do którego lektury gorąco zachęcamy.

Podczerwień znajduje też zastosowanie w rolnictwie i hodowli zwierząt. Tak! Dzięki niej szybciej rosną uprawy i… rośliny w doniczkach. Jednak nas w tej chwili interesuje zastosowanie jej w budownictwie mieszkaniowym, gdzie systemy grzewcze z zastosowaniem folii na podczerwień instaluje się najczęściej w podłogach, a także w ścianach i sufitach. Promienniki podczerwieni umieszcza się natomiast na ścianach i sufitach. A wszystko to po to, by mieszkańcom było tak ciepło, jak lubią!

Interesującą ciekawostką jest fakt, że energia elektryczna zamienia się w podczerwień w materiale doskonale czarnym (np. czysty węgiel czy wolfram), a ten znajduje się właśnie w foliach grzewczych i grzejnikach na podczerwień.

Ogrzewanie na podczerwień – koszty

Jednak kluczowe pytanie w przypadku tak dużego przedsięwzięcia, jak instalacja ogrzewania w całym domu, dotyczy kosztów. Ile wynosi koszt samego montażu oraz ile miesięczne zapłacimy za prąd korzystając z ogrzewania elektrycznego opartego na podczerwieni?

Ogrzewanie na prąd starego typu, różne panele i piece akumulacyjne, przyzwyczaiło nas do myśli, że jest to kosztowne w eksploatacji rozwiązanie i niezbyt efektywne. To już odległa przeszłość! Przyjrzyjmy się bliżej, kiedy ogrzewanie na podczerwień jest z ekonomicznego punktu widzenia najlepszym wyborem.

Rozważymy przykładowy dom o powierzchni 150m2. Najpierw zwróćmy uwagę na te czynniki, które mają znaczący wpływ na energooszczędność ogrzewania płaszczyznowego podczerwienią. Zatem istotne są:

 • materiały użyte do budowy domu oraz ich termoizolacyjność,
 • ocieplenie budynku (w przypadku domów ocieplonych nieprawidłowo lub wcale ogrzewanie na podczerwień w ciągu kilku lat stanie się nieopłacalne),
 • szczelności stolarki okiennej i drzwiowej,
 • oczekiwania względem pożądanej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych,
 • w przypadku bloków mieszkalnych – kondygnacja, na którym mieszkanie się znajduje.

Przewidując koszty inwestycji, starajmy się pamiętać o tych istotnych szczegółach, bowiem znacząco wpłyną one na moc użytych folii oraz koszt eksploatacji i będą przydatne np. podczas konsultacji z naszym specjalistą. Tu warto wspomnieć, że cena folii grzewczych Heat Decor jest taka sama dla każdej ich mocy.

Materiały i opłaty za prąd

Na początek weźmy na tapetę orientacyjne ceny poszczególnych materiałów. Przykładowo, już od 122 zł rozpoczynają się ceny za gotowy do montażu zestaw z folią grzewczą Heat Decor w opcji 100 cm szerokości bez termostatu. Przy wyborze tej samej szerokości folii, ale już z termostatem, cena zaczyna się od 180 zł (stan na maj 2021 roku). Gotowy zestaw jest idealny do pojedynczych pomieszczeń i samodzielnego montażu.

Przy całym domu o powierzchni 150 mkoszt wszystkich materiałów wraz z montażem wyniesie około 20 700 zł przy zastosowaniu folii grzewczej HD-G pod panelami laminowanymi. Jeśli kładzione są podłogi z płytek, deski wielowarstwowej lub paneli SPC, stosujemy specjalistyczne folie HD-EPL lub HD-PRO z gwarancją na 25 lat i koszt całkowity z montażem wyniesie odpowiednio 27 300 zł lub 30 180 zł (stan na maj 2021 roku). Można zastosować rozwiązanie mieszane. Indywidualną wycenę opracujemy w dwa dni robocze bez kosztów i z projektem – zapraszamy do skorzystania z formularza.

Jeśli dodatkowo chcemy wesprzeć nasz system ogrzewania za pomocą paneli grzewczych na podczerwień  (grzejników), to w Heat Decor możemy zaoferować szereg funkcjonalnych i atrakcyjnych wizualnie modeli. Grzejniki metalowe są w cenie już od 414 zł za promiennik o mocy 300 W, ceramiczne grzejniki dekoracyjne z termostatem w cenie od 660 zł o mocy 500 W w kilku modnych wzorach, a grzejniki szklane z termostatem o mocy 450 W w cenie od 960 zł. Do ich instalacji potrzebna będzie jedynie wiertarka.

Szacuje się, że orientacyjny, miesięczny koszt ogrzewania podczerwienią plasuje się w przedziale 3 do 5 zł za m2 na miesiąc (średnia z 6 miesięcy sezonu grzewczego). Zatem, przy budynku o powierzchni 150 m2 możemy mówić o kosztach rzędu 450-750 zł. Rozłożenie folii grzewczych w tej skali budynku wygląda tak jak poniżej.

Zachęcamy również do obejrzenia filmu, który pokazuje poszczególne fazy montażu.

Zwrot pieniędzy za ogrzewanie podczerwienią

Gdy zainwestujemy w ogrzewanie podczerwienią rezygnując ze starszego typu ogrzewania na koniec roku czeka nas miła niespodzianka:

Ulga Termomodernizacyjna – czytaj więcej. To zwrot w kwocie nawet 106 00 zł dla małżeństwa.

Porównanie kosztów ogrzewania podczerwienią, gazem i pompą ciepła

Aby w pełni ocenić i porównać koszty ogrzewania różnymi systemami grzewczymi należy zsumować koszt instalacji, serwisowania i przewidywany koszt użytkowania w okresie np. 15-letnim. Założenie, że warto najpierw zapłacić więcej za instalację, by następnie płacić mniej za użytkowanie, może okazać się błędne.

Dokładne porównanie kosztów ogrzewania podczerwienią, gazem i pompą ciepła znajduje się w artykule: „Ogrzewanie podłogowe elektryczne, czy się opłaca?“.

Niskie koszty montażu podłogówki na podczerwień – oszczędność na długie lata

Ogrzewanie na podczerwień jest prostsze i dużo tańsze w instalacji niż jakiekolwiek inne ogrzewanie oparte na tradycyjnym rozprowadzaniu ciepła wodą czy na odchodzącym do lamusa historii procesie spalania.

Nieco wyższe koszty eksploatacji ogrzewania podczerwienią niż w przypadku paliw stałych czy gazu skonsumują uzyskaną na instalacji systemu oszczędność dopiero… za około 15-20 lat!  Weźmy jednak pod uwagę, że po takim czasie piec na pewno będzie już do wymiany lub gruntownej konserwacji. A ogrzewanie na podczerwień jest bezserwisowe i bez dodatkowych kosztów posłuży nam dalej.

Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na połączenie fotowoltaiki z foliami grzewczymi, które obniży nam koszty prądu, ogrzewanie na podczerwień stanie się bezkonkurencyjnym wyborem pod względem ekonomicznym teraz i przez wszystkie kolejne lata.

Ogrzewanie na podczerwień – opinie

Nawet najobszerniej przedstawiona symulacja kosztów oraz opis wszystkich zalet wynikających z wyboru proekologicznego i ekonomicznego systemu ogrzewania nie są wystarczające dla podjęcia decyzji dopóki nie spojrzymy na opinie użytkowników

Podsumowanie

Mamy szczerą nadzieję, że ten artykuł naświetlił Państwu tematykę kosztów całego przedsięwzięcia, jak i wydatków związanych z użytkowaniem naszego zielonego, ekologicznego i ekonomicznego systemu grzewczego.

System grzewczy na podczerwień Heat Decor oparty jest na produkowanych i rozwijanych przez nas foliach grzewczych do różnego rodzaju podłóg:

 • HD-G pod panele laminowane,
 • HD-EPL pod wylewkę i drewno warstwowe,
 • HD-PRO pod panele winylowe SPC.

W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu. Służymy wsparciem i fachowym doradztwem. Dobierzemy optymalne rozwiązanie względem indywidualnych możliwości. Uwzględnimy te mniejsze, jak i większe oraz oryginalne marzenia o domowym komforcie i życiu w zgodzie z naturą. Nowoczesne ogrzewanie – to zielona przyszłość!

TU ZAMÓWISZ WYCENĘ WRAZ Z DARMOWYM PROJEKTEM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now ButtonZADZWOŃ