Uncategorized

Fotowoltaika i ogrzewanie elektryczne: wszystko, co musisz wiedzieć

Śledząc pogodę na ogół trudno oprzeć się wrażeniu, że Słońce w Polsce nas unika. Co nie zmienia faktu, że my, Polacy, chcielibyśmy je widzieć i czuć każdego dnia, bez wyjątku! Jak te fakty pogodzić, skoro nie potrafimy (jeszcze) zaprogramować Słońca na wymarzony przez nas tryb non-stop? Odpowiedzią jest efektywna fotowoltaika święcąca tryumfy na polskim rynku, którą dopełnia ogrzewanie elektryczne w swym najbardziej nowoczesnym wydaniu: folie grzewcze na podczerwień.

Ogrzewanie elektryczne na podczerwień działa w naszym domu jak Słońce. Stosując jednocześnie panele fotowoltaiczne do jego zasilania, dbamy o środowisko oraz zasobność naszych portfeli. Koszty związane z zakupem i montażem szybko się zwracają.

Ogrzewanie na podczerwień – czym jest?

Czym jest ogrzewanie podczerwienią? Można powiedzieć, że w pewnym sensie jest powrotem do korzeni. Przenieśmy się wyobraźnią jakieś sto lat wstecz. Pewnie wielu czytelników tego tekstu kojarzy choćby z widzenia starodawne piece kaflowe. Miały one w domach trojakie przeznaczenie: ogrzewały pomieszczenie oraz wodę i pełniły funkcję kuchenki.

Kafle tych właśnie pieców promieniowały ciepłem. Nie było to ogrzewanie konwekcyjne, znane z odchodzących w przeszłość kaloryferów! Czy był to efektywny sposób zamiany energii spalania na promieniowanie podczerwone kafli? Nie. Większość energii szła w komin wraz z pyłami i dwutlenkiem węgla. Tego byśmy dzisiaj nie chcieli. Co więcej, piec stał w jednym punkcie pomieszczenia i nie nagrzewał go równomiernie. Takie były wady ogrzewania na podczerwień w wersji retro.

Do najgenialniejszych wynalazków poprzedniego wieku należy, mające wpływ na komfort milionów osób, tzw. ogrzewanie centralne miejskie. Nierozerwalnie wiąże się ono niestety z wysokimi kosztami montażu i serwisowania całej instalacji. Wodę ogrzewają w nim zwykle dymiące elektrociepłownie. Wymiana cieplna w mieszkaniach wzbudza powietrze w ruch i je osusza. Straty energii są po drodze niebagatelne.

T

ymczasem historia lubi się powtarzać. Radiacja cieplna to ponownie najlepszy sposób na srogą zimę i chłodne poranki. Przy czym podłogowe systemy ogrzewania podczerwienią są sprytniejsze od pradawnych pieców kaflowych. Przebijają również ogrzewanie gorącą wodą. Jedzenia na nich co prawda nie ugotujemy, ale łagodnie i równomiernie ciepła podłoga jest dla nas zdecydowanie atrakcyjniejsza niż bambosze!

Spójrzmy na listę korzyści, dla których wybierane są folie na podczerwień:

  • są bezemisyjne i bezserwisowe;
  • ogrzewają równomiernie całe pomieszczenie;
  • ich temperatura pracy nie przekracza 28-32 stopni;
  • ciepło czuć od razu po włączeniu;
  • są o 30% bardziej efektywne niż tradycyjny grzejnik elektryczny;
  • nie unoszą kurzu,
  • w całym przeciętnej wielkości domu można je zamontować w 1 dzień.

Minusy? Jako nowy produkt sprawiają nam trudność, gdy przychodzi do rozróżnienia folii słabej i wysokiej jakości. A te potrafią bardzo różnić się od siebie. Słabsze folie nie nadają się np. pod wylewkę czy pod panele winylowe SPC.

Mata grzewcza lub folia na podczerwień – czym się różnią?

Bardzo podobne funkcje do folii spełnia mata grzewcza, jednak nie wszędzie może być stosowana. Na czym polegają różnice między folią a matą grzewczą? Matę instalujemy tylko pod płytkami ceramicznymi, gresowymi lub kamiennymi, które pełnią taką rolę, jak kafle w piecu kaflowym. Mata zbudowana jest z włókna szklanego, na którym zamontowany jest cienki przewód grzewczy powlekany teflonem. Świetnie nada się jako ogrzewanie pod wylewkę cienkowarstwową.

Z kolei elektryczna folia na podczerwień stosowana jest bardziej uniweralnie w ogrzewaniu podłogowym, ściennym i sufitowym. Folia ma formę płaskiego i cienkiego grzejnika, którego działanie opiera się na podczerwieni. Prąd płynący przez pastę grafitową zanurzoną w wielowarstwowej folii PET generuje promieniowanie dalekiej podczerwieni. Grubość folii nie przekracza na ogół pół milimetra. Można ją dopasować do własnych potrzeb pod względem wymiarów i siły grzewczej.

Jak już wspomnieliśmy, istnieje możliwość regulowania mocy systemów grzewczych. Ma to ogromne znaczenie w celu kontrolowania kosztów ogrzewania, ale jest też po prostu wygodną formą dozowania ciepła w domu. Co ciekawe i bardzo użyteczne, można kontrolować moc grzewczą w każdym pomieszczeniu indywidualnie. Ma to ogromne znaczenie, gdy zachodzi konieczność zastosowania wyższej temperatury np. w pokoju dziecka, lub gdy „na pokładzie” w domu przebywa rasowy zmarzluch.

Termostaty, czyli ogrzewanie elektryczne i kontrola temperatury

By w pełni panować nad poziomem ciepła w domu, niezbędne jest zaopatrzenie się w termostat lub regulator temperatury. W zależności od zainstalowanego systemu i własnych preferencji potrzebne będą inne rodzaje termostatów.

Termostat pokojowy najlepiej odnajduje się przy ogrzewaniu ściennym i sufitowym, a także przy zastosowaniu grzejnika elektrycznego. Termostat do ogrzewania podłogowego może pełnić dwojaką funkcję, ponieważ jednocześnie kontroluje temperaturę w pomieszczeniu oraz samej podłogi, by zapobiec jej przegrzaniu przy jednoczesnym utrzymaniu optymalnej temperatury pokojowej. Z kolei regulator temperatury jest niezbędny do ustawiania temperatury podłogi w ogrzewaniu podłogowym.

W zależności od indywidualnych zapotrzebowań można też dobrać termostat pod kątem sposobu sterowania nim. Dla osób idących z duchem czasu i lubujących się w technologicznych nowościach polecamy termostaty elektroniczne. Dodatkową funkcją niektórych modeli z tego kręgu jest WiFi, które pomoże nam zapanować nad ogrzewaniem w domu także wtedy, gdy nas w nim nie ma. Czy wizja powrotu do ciepłego domu po długiej i męczącej podróży zimą nie jest kusząca? Trudno odpowiedzieć przecząco.

Jednak co w wypadku, gdy chcemy cieszyć się zdrowym i naturalnym ogrzewaniem na podczerwień, nie planując generalnego remontu? W tym przypadku z pomocą przychodzą nam grzejniki na podczerwień lub promienniki podczerwieni stosowane w większych pomieszczeniach. Są to grzejniki elektryczne, które emitują przyjazne promieniowanie podczerwone ogrzewające pomieszczenie. I tutaj możemy zdecydować się na odpowiedni dla nas wariant, wybierając model grzejników szklanych, metalowych lub dekoracyjnych.

O walorach zastosowania ogrzewania na podczerwień można by się rozpisywać bardzo szeroko, choć ostateczny wniosek z nich jest jasny i prosty – zdecydowanie warto zainwestować w instalację tego systemu w naszych domach.

Jednak nie sposób nie zauważyć, że system ten nie może działać bez udziału prądu. Jak zmniejszyć naszą zależność od zmienności jego cen?

Fotowoltaika – jak działa?

Na szczęście i na to można znaleźć sposób. Po pierwsze, warto zainteresować się rozwiązaniami z nurtu fotowoltaiki. Pozyskiwanie prądu ze Słońca jest hitem energetyki i jego rola gwałtownie rośnie, także w Polsce. Dlaczego?

Darmowa energia

Po pierwsze inwestujemy w panel fotowoltaiczny. Zwykle potrzebny jest nam więcej niż jeden i najczęściej umieszczamy go na dachu swojego budynku lub w innym miejscu nakierowanym na południe i niezasłoniętym przez inne obiekty. Panel składa się z modułów fotowoltaicznych (te zaś z ogniw), które zasilają w prąd stały tzw. falownik. Zadaniem falownika jest przekształcenie prądu stałego w zmienny, odprowadzany na bieżąco do sieci energetycznej i zwiększający nasz “zapas” darmowej energii, którą pobieramy w miarę potrzeb.

Kumulacja oszczędności

Po drugie, warto uzmysłowić sobie, że całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej oraz ogrzewania na podczerwień zwróci nam się w stosunkowo niedługim czasie. Napiszemy o tym bardziej szczegółowo w osobnym artykule. Nakłady na oba te systemy są mniejsze, niż na tradycyjne rozwiązania w rodzaju pieca na pellet czy paliwa ciekłe. Oszczędzimy również na ich serwisowaniu.

Zielona przyszłość

Po trzecie, temat ochrony środowiska, dbałości o planetę i przede wszystkim ograniczenia emisji CO2 jest jednym z topowych nie tylko w całej Unii Europejskiej, co na całym świecie. Rząd niemal każdego państwa debatuje obecnie jak sprawić, by ludzie chętniej sięgali po ekologiczne rozwiązania w codziennym życiu. Pozostając jednak na naszym polskim podwórku, trzeba wspomnieć o dwóch kluczowych programach, które mają nas skutecznie zachęcić do korzystania z ekologicznych rozwiązań w budownictwie.

Termomodernizacja i fotowoltaika – dofinansowanie

Mój Prąd” – jest to program mający na celu zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Wspiera osoby, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby i mają podpisaną do tego celu odpowiednią umowę z siecią energetyczną. Wsparcie udzielane jest w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych (jednak w kwocie nieprzekraczającej 5000 zł na dany projekt).

Nieco większy zakres inwestycji obejmuje program „Czyste powietrze”. Zakłada on dofinansowanie wymiany wszelkich „kopciuchów” na nowoczesne źródła ciepła oraz pozostałych działań związanych z termomodernizacją. Biorąc udział w programie, możemy liczyć na kwotę dofinansowania do 30 000 zł przy poziomie podstawowym, oraz 37 000 zł przy poziomie podwyższonym (poziom dofinansowania uzależniony jest od dochodów).

Remontującym przysługuje również Ulga Termomodernizacyjna.

Zatem, czego więcej trzeba, by nasz dom stał się domem ekonomicznym i ekologicznym, skoro możemy uzyskać wsparcie finansowe na ten cel, a w efekcie długofalowym – korzyści materialne i zdrowotne? Chyba już tylko świadomej i przemyślanej decyzji oraz optymalnego doboru odpowiednich materiałów.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że w tej chwili na rynku pojawiło się mnóstwo nowych rozwiązań, nowych technologii i przez to bardzo łatwo się pogubić w całym tym gąszczu. Jeszcze trudniej sprawnie zdecydować o optymalnym doborze systemu dla własnego domu.

Dlatego w OgrzewanieElektryczne.com przychodzimy z pomocą każdemu, kto przymierza się do inwestycji budowlanej lub termomodernizacji. Jesteśmy firmą znającą tematykę ogrzewania elektrycznego na wskroś, działamy na arenie polskiej i międzynarodowej. Mamy autorskie rozwiązania w dziedzinie systemów grzewczych, które cieszą się ogromnym powodzeniem i są polecane przez doświadczonych instalatorów. Posiadamy certyfikowane produkty, które zapewnią niskie koszty utrzymania domu i spokojną przyszłość

Już dziś zawalcz z nami globalnie – o lepsze i zielone jutro dla Ziemi i indywidualnie – o inteligentnysamowystarczalny dom dla Ciebie i Twoich najbliższych. By wszystkim nam żyło się lepiej.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now ButtonZADZWOŃ